Erkek Kazağı Nasıl Yapılır

Erkek kazağı nasıl yapılır, çok güzel bir erkek kazağı ile eşlerinizi şımartmak ne kadar güzel olurdu değil mi hanımlar? Bu anlatacağım model biraz zaman alıcı görünüyor ama siz hünerli hanımların başarabileceğinden eminim. Malzeme olarak istediğiniz bir renk ip ve 5 numara şiş lazım. Peki, kış için erkek kazak nasıl yapılır?

Örgü şişine 180 ilmek atarak kazağımızın arka kısmını örmeye başlıyoruz 11 sıra çift lastik örüyoruz sonra ise 12.sırayı da çift lastik örerken eşit aralıklarla 10 ilmek artırıyoruz. 13.sıradan sonra ise modelimizi uygulamaya başlıyoruz. Her 4 düz ilmeğin ardından 2 ters ilmek örerek sıramızı bitiriyoruz. 120 sırayı bu şekilde örüp tamamladıktan sonra kol oyuntularını yapmak için her iki sıradan sırasıyla 5+4+3+2+1 ilmek keserek örmeye devam ediyoruz.

Kol Kısmı

Kol kesiminden itibaren 56.sırada arka yaka için örgünün ortasından 20 ilmeği bir seferde kesiyoruz. Örgümüzün sağ tarafını bekletip sol tarafın yakası için her 2 sırada sırayla 5+3+2 keserek örüyoruz. Elimizde kalan 35 ilmeği ise omuz için tek seferde kesiyoruz. Aynı işlemlerin tam tersini de sağ taraf için yaparak kazağımızın arkasını tamamlıyoruz. Kazağımızın ön kısmını aynen arka tarafında olduğu gibi örüyoruz.

İsteğe bağlı olarak tam ortadaki 10 ilmeği değişik şişlere alarak saç örgüsü modeli yapabilirsiniz. Kol için örgü şişlerimize 62 ilmek atıyoruz. 11 11 sıra çift lastiğin ardından 12.sırada çift lastik örerken eşit aralıklarla 6 ilmek arttırıyoruz. Uyguladığımız aynı modeli kollarda da uygulayarak 113 sıra örüyoruz kol yuvarlağı için 5+4+3+2+1 ve 6 kez 2 ilmek keserek kolu tamamlıyoruz.

Bütün parçaları birbirine diktikten sonra yaka için önden 54 arkadan 48 ilmek akarak toplam 102 ilmeğimizi 24 sıra lastik örerek tek seferde kesiyoruz. Kazağımız artık hazır dilediğiniz kişiye hediye edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir