El İşleri Örgüler

Günümüzde gerek çalışan annelerin çokluğu gerekse hazır giyime yönelmemiz yüzünden el işleri örgüler ile çok fazla ilgilenilmiyor. Oysa eskiden herkesin elinde tığ ya da şiş hırkalar, yelekler, patikler, çoraplar, bereler, eldivenler, battaniyeler örülürdü. Ev ziyaretlerine bile giderken annelerimiz muhakkak el örgülerini yanlarında götürür hem sohbet eder hem de örgülerini yaparlardı.

İki Ters Bir Yüz

Örgüyü hiç bilmeyen biri bile eline şiş aldığında iki ters bir yüz ör denildiğinde hiç zorlanmadan örebilir. Çocukken elimize şişi tutuşturup hadi bakalım bir ters bir yüz ör el bezi olsun derlerdi. Çok çeşitli örgü modelleri bulunmakta. Haroşe,selanik,pirinç. Türkan Şoray kirpiği diye bir örnek bile var. Sadece basit örgü teknikleriyle bile yapılacak modeller çok fazla. Abajurlar, ütü kılıfları, çantalar, mutfak önlükleri, yaka süsleri, gözlük ve cep telefonu kılıfları bile.

Tığ işi

El işleri örgüler sadece şişle değil tığla da çok çeşitli modellerde. Her genç kızın çeyizinde tığla örülen birbirinden şık, cici, el emeği göz nuru danteller olmazsa olmaz. Kız çocuk doğar doğmaz çeyizine danteller örülür.

İğne Oyası

El örgü işleri denilince iğne oyasına değinmeden olmaz. Oldukça zor, vakit alan bir örgü çeşididir. İğneyle örülür,

El İşleri Örgüler Resimleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir