Dantel seccade modelleri

Dantel seccade modelleri, seccade, İslâmiyet dinine mensup insanların namaz ibadetlerini yerine getirmek için kullandıkları bir secde örtüsüdür. Tabi el sanatlarının her alanında olduğu gibi seccade alanında da sanatsal kaygılarla oluşturulmuş birbirinden şık seccade örnekleri bulunmaktadır. Bu makalede bu birbirinden şık modellerden olan dantel seccadeler üzerinde duracağız.

Dantel Hakkında

Dantel, oldukça emek isteyen ve ilmek ilmek her alanın işlenmesine dayanan bir el işçiliği olduğundan çok ayrı bir önemi bulunmaktadır. Türk kültüründe yüzyıllardır kullanılan dantel işçiliğine birçok alanda olduğu gibi seccadelerde de rastlıyoruz. Dantel işçiliğiyle yapılmış Selçuklu ve Osmanlı cami seccadelerini bunu rahatlıkla görebilmekteyiz. Bunun yanı sıra dantelle yapılmış seccadeler, Türk ananesinin ayrılmaz bir parçası olarak kız çocuklarının sandıklarında çeyiz olarak bulunmaktadır. Öyle ki bu çeyiz sandığında dantel işçiliğiyle yapılmış seccade çeyiz sandığında olmazsa olmaz bir kültür ürünü olarak kabullenilmiştir.

Dantel seccade modelleri arasında çiçekli dantel seccadeler, sıklıkla kullanılır. Çiçek motifinden de gül daha çok seccadede yer alır. Çiçekli dantel seccadelerin ikinci sırasını da genellikle Kâbe tasvirli olanları oluşturur. Her ne kadar bazı yörelerde şirk kuşkularından ötürü benimsenmese de Kâbe tasvirinin verildiği dantel seccadeler de kızların çeyiz sandıklarında olmazsa olmazları olarak bulunmaktadır. Dantel seccadelerin üçüncülüğünü ise manzara tasvirleri alır. Gerek Osmanlı gerekse Selçuklu zamanındaki seccadelerde de gördüğümüz şehir tasvirli seccadeler de son zamanlarda moda olmaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir